„Jak praktikovat a obývat výstavu? Jak našimi těly procházejí přízračná těla uměleckých děl? Co zjitří naše emoce, když objevíme nové místo či umělecké dílo?“ Barokní Staří mistři II ve Šternberském paláci se stanou inspirací pro performanci-aktivaci A Fancy – futuristickou procházku barokem, jakýsi choreografický průvod „za více umění v našich životech!“ mezi sbírkami a barokními paláci Národní galerie na Hradčanech.
Centrum choreografického rozvoje SE.S.TA letos přizvalo k cyklu Tanec v galerii francouzského choreografa Albana Richarda, aby v dialogu s kurátorkou NGP Andreou Steckerovou, trojicí choreografů*ek – Hanou Polanskou, Viktorem Černickým a Katarínou Brestovanskou – a inspirativními lidmi z pražských komunit společně vytvořili tuto originální barokně-futuristickou komentovanou prohlídku.
„Když tvořím v muzeích nebo podobných specifických místech, kladu si ještě tyto otázky,” zamýšlí se mezinárodně uznávaný choreograf Alban Richard:
„Kde v našich duších sídlí duše staré?
Jak jsou naše emoce propojeny s univerzálním základem?
Proč nás v současnosti straší jakási podivná nálada?
A proč se ony spektrální postavy v naší představivosti zdají tak živé?“
A FANCY (RICHARD & STECKEROVÁ): SKLÁDÁNÍ A ROZKLÁDÁNÍ BAROKA
Choreografická performance-aktivace A Fancy bude cestou mezi Schwarzenberským a Šternberským palácem, mezi sbírkami Starých mistrů I a II i architekturou obou paláců. Začne jako docela běžná prohlídka jedné z velkých síní Schwarzenberského paláce, pak se promění v protestní průvod „za více umění v našich životech!“ a zvolna skončí v opuštěných prostorách Šternberského paláce s přízračnými těly na zašlých freskách.
Baroko je jako „záhyb“, sklad – uvažuje francouzský filozof Gillese Deleuze: „Baroko neznamená podstatu, nýbrž operativní funkci, rys. Stále jen zakládá nové záhyby. Baroko nic nevynalézá: má už všechny záhyby; záhyb východní, řecký, římský, gotický, klasický… ty baroko zase jen ohýbá, zakřivuje a vrství do nekonečna v další záhyby, záhyb za záhybem, záhyb podle záhybu. Rysem baroka je záhyb v nekonečnu, nekonečně zahýbaný.“
V instrumentální hudbě „fancy“ čili fantazie je zkrášlující motiv, který hudebníci improvizovaně skládají přímo během hraní.
Během performance bude publikum provázet skladba Timon of Athens: A Curtain Tune on a Ground (Z. 632), kterou složil Henry Purcell.
SEZNAMTE SE S ALBANEM RICHARDEM
Alban Richard, nyní umělecký ředitel Centre Chorégraphique National de Caen en Normandie, objevil současný tanec během studií literatury a hudby. Založil soubor Ensemble l’Abrupt, pro který vytvořil přibližně třicet rozmanitých choreografií, vždy úzce propojených s hudebními díly, jejichž strukturu a kompozici důkladně zkoumal. Každé nové představení tak přináší nové bádání a specifický styl. Jeho způsob tvorby, založený na strukturovaných improvizacích přímo na jevišti, motivuje performery – nejen profesionální – aby se sami stávali tvůrci své vlastní taneční řeči. Jeho projekty zároveň kladou důraz na propojení s místním prostředím a jeho obyvateli.
Richard spolupracoval s významnými choreografy, jako jsou Odile Duboc, a s renomovanými hudebními tělesy, například Les Talens Lyriques, Les Percussions de Strasbourg nebo Ensemble Intercontemporain. Mezi skladatele, s nimiž tvořil, patří Arnaud Rebotini a Raphaël Cendo. Richard je také pravidelně zván k tvorbě na zakázku pro baletní soubory a taneční společnosti v zahraničí, hlavně v Kanadě, Litvě a Norsku.
ZAŽIJTE TVŮRČÍ PROCES A PŘIPOJTE SE
Baroko vás povznese, podnítíte svou kreativitu. Ať už máte zkušenost s uměním jakoukoli, tvořte A Fancy z námi (během 3 večerů a o víkendu 9–13/4.)
Můžete se také zúčastnit:
POTENCIÁL SITUACE – TANEC V SITE-SPECIFIC
WORKSHOP (NEJEN) PRO VIZUÁLNÍ UMĚLCE A KURÁTORY
Experimentální workshop s Albanem Richardem pro tvůrce*kyně pohybového a vizuálního umění zaměřený na to, jak pracovat s omezeními dané situace, jak vypozorovat její skryté možnosti a tvořivě na ně reagovat.
SLEDUJTE A SDÍLEJTE
CO JE TANEC V GALERII
Dlouhodobý interdisciplinární cyklus Tanec v galerii SE.S.TA zkoumá mnohovrstevnaté souvislosti mezi pohybovým a vizuálním umění v site-specific kontextu muzea umění, rozvíjí spolupráci mezi choreografy a kurátory a inovativně zapojuje publikum.
TVŮRČÍ TÝM
Artistic director/choreograf: Alban Richard
Kurátorská spolupráce: Andrea Steckerová
Performují: choreografové*ky Hana Polanská, Viktor Černický, Katarína Brestovanská spolu s lidmi z pražských komunit
Koncept cyklu: Marie Kinsky
Manažer projektu: Martin Maryška
Produkce SE.S.TA: Eva Dryjová
PR a marketing SE.S.TA: Martin Říčan
Děkujeme: Kateřina Pazderová (produkce NGP), Hana Říhová (Fortna), Petr Soukup, Šárka Sklenářová, Petr Tichý
POŘÁDÁ
– Centrum choreografického rozvoje SE.S.TA
Partnerství a koprodukce
– Národní galerie Praha
– Centre Chorégraphique National en Caen en Normandie
Komunitní partner
– Fortna – klášter bosých karmelitánů na Hradčanech
Mediální partneři
– Opera PLUS
– Taneční aktuality/Dance Context
– Taneční zóna
Finanční podpora
– Hlavní město Praha
– Ministerstvo kultury ČR
(Na obrázku variace na: Nicolaes Eliasz. Pickenoy, Portrait of a Fifteen-Year-Old Young Lady, 1626, Národní galerie Praha)