Umění v dobách císařů
V den státního svátku současného českého státu si v expozicích starého umění NGP připomeneme na komentovaných prohlídkách minulá období, kdy byly české země předním mocenským, ale také uměleckým centrem Evropy.
Roku 1583 se Praha opět stala císařskou rezidencí. Hlavní město Českého království si zvolil za své sídlo císař Rudolf II., velký sběratel uměleckých děl. V jeho službách působili vynikající malíři, kteří do Prahy přesídlili po předchozích pobytech v předních uměleckých centrech v Itálii, Nizozemsku a Německu, a do císařských sbírek byla zakoupena četná mistrovská díla, mezi nimiž vyniká Růžencová slavnost Albrechta Dürera. Privilegiem z roku 1595 povýšil císař Rudolf malířství na umění a přední umělce svého dvora uvedl do šlechtického stavu. V expozici ve Schwarzenberském paláci si připomeneme nejvýznamnější umělecké osobnosti rudolfínské Prahy, jako byli Bartholomaeus Spranger, Hans von Aachen, Josef Heintz, Roelant Savery nebo sochař Adriaen de Vries, jejich životní osudy a tématické bohatství jejich tvorby: portréty, výjevy ze starověkých dějin, biblické motivy, krajiny, ale i scény z běžného života. Představíme si tedy jedno z nejvýraznějších období dějin umění v českých zemích, které čerpalo inspiraci z děl antických i renesančních mistrů a v němž se zároveň objevují náznaky nadcházející barokní epochy.
S lektorkou Alexandrou Brabcovou
Cena: zdarma / Doba trvání: cca 45 min. / Místo setkání: u pokladny paláce Schwarzenberského paláce / Rezervace: není nutná