Díky prudkému rozvoji sekvenačních technologií, nanomateriálů a nositelných biosenzorů se dnešní medicína kvalitativně proměňuje. Nejčastěji se klastr odehrávajících se zásadních změn shrnuje do pojmu „precizní medicína“. Jejím ideálem je monitorovat těla v jejich komplexnosti a téměř nepřetržitě, popsat každé jedno tělo jako jedinečné a předcházet nemocem cílenými preventivními zásahy. V případě nemoci pak šít léčbu na míru konkrétnímu tělu. Tento vývoj není však pouze „technický“, má zásadní biopolitické souvislosti a sociální dopady. Kdo bude mít právo znát a zpracovávat tato biologická data? Jaké možnosti sociálního uschopnění a péče o sebe a jedné straně a kontroly, dohledu a ochočení na straně druhé nové technologie otevírají? Pokud jsme každý jedinečný, na čem bude postavena mezilidská solidarita a sdílení, které jsou vepsány do základů pojmu veřejného zdraví a do veřejného zdravotnictví?
Tereza Stöckelová působí na Sociologickém ústavu AV ČR. Věnuje se sociologii vědy, technologií a medicíny. Tematicky se zaměřuje na soudobé proměny v praxi výzkumu a vzdělávání, pohyb znalostí mezi vědou a společností, sociologii medicíny a otázky politické ekologie. Ve svém výzkumu vychází z teorie sítí-aktérů a navazujících materiálně-sémiotických přístupů a využívám kvalitativní, etnografické metody. V současnosti se věnuje zkoumání mikrobiopolitického občanství, které sleduje sociomateriální vztahy lidí a mikroorganismů v soudobých společnostech a mapuje související formy vládnutí, biosociality a mezidruhové koexistence.
Přednáška proběhne v rámci diskurzivně laděného přednáškový cyklus u příležitosti výstavy Fotograf Festival #hypertenstion 23. Odbornice*íci z různých (společensko) vědních oblastí zaměří svou pozornost rovněž na témata, která se objevují ve výstavě a poskytnou nám oborovou perspektivu překračující umělecký diskurz.
Cena: zdarma / Doba trvání: cca 80 min. / Místo setkání: v Korzu Veletržního paláce / Rezervace na GoOut