Jak úzká je souvislost mezi středověkým výtvarným uměním a literaturou? Jaké literární žánry se ve středověku objevovaly a jaká byla jejich reflexe v umění? Program skrze čtené úryvky středověkých literárních děl seznámí studenty s dobovou literaturou a se středověkým světonázorem. Objasní symbolické obrazové vyjadřování a upozorní na reflektování historických, duchovních i společenských událostí v umění a literatuře středověku a rané renesance.
Díla, ke kterým se program vztahuje: Vyšebrodský oltář, Mistr Theodorik, Votivní obraz Jana Očka z Vlašimi, Madona roudnická, Reininghausův oltář, Monogramista IP / Mastičkář, Legenda o sv. Kateřině, Vita Caroli, Kunhutina modlitba, Hádání duše s tělem ad.
Očekávané výstupy dle RVP G:
- Rozlišuje umělecké slohy a umělecké směry z hlediska podstatných proměn vidění a stavby uměleckých děl a dalších vizuálně obrazných vyjádření.
- Porovnává různé znakové systémy (výtvarného umění, mluveného a psaného slova) a rozpoznává specifičnosti daného uměleckého znakového systému.
- Vystihne podstatné rysy jedné z period vývoje české literatury, uvede její představitele a charakterizuje její přínos.
Cena programu: 100 Kč žák, pedagogický doprovod zdarma / Délka programu: 90 min