Semináře věnované metodice pořádané MC MVU a závěry z nich naleznete v záložce Akce MC MVU.
Informace k metodice bezpečnosti sbírek a mobility sbírek naleznete v následujících podkapitolách.
Metodický manuál pro správu sítí a mediální komunikaci v muzeu
Dne 10. října 2024 proběhl workshop metodického centra „Marketing a PR v kulturní instituci: Zkušenosti z praxe“. Specialistky z Národní
galerie v Praze představily účastníkům workshopu tipy a příklady z
praxe, jak přistupovat ke komunikaci a marketingu v kulturní instituci.
Výstupem z diskusního bloku na workshopu je „Metodický manuál pro správu sítí a mediální komunikaci v muzeu“.
Jak administrovat muzejní výstavu? Metodický manuál
Nová řada metodik MC MVU pokračuje Metodickým manuálem pro muzejní registrátory specialisty. Tuto profesi se v roce 2018 po vzoru evropských muzeí podařilo nově definovat v katalogu prací.
Manuál sleduje agendu vztahující se ke smluvnímu a organizačnímu zajištění výpůjček na výstavy, a to jak z pozice muzea jako půjčitele, tak vypůjčitele. Metodika také shrnuje základní pravidla pro mezinárodní mobilitu sbírek, jak byla definována v rámci Evropské kulturní agendy v letech 2001-2010 a dalšími pracovními týmy v rámci ICOM – Mezinárodní rady muzeí.
Vlastníci a správci sbírek zapsaných v centrální evidenci na MK ČR si mohou po předchozí telefonické domluvě (T: 224 301 163) publikaci zdarma vyzvednout v Metodickém centru pro muzea výtvarného umění ve Veletržním paláci, Praha 7.
Jak zarámovat obraz? Metodický manuál
První publikace s názvem „Jak zarámovat obraz?“ z nové metodické řady zaměřené na preventivní konzervaci, ochranu a bezpečnost sbírkových předmětů výtvarného umění, je věnována aktuálním trendům v oblasti rámování a adjustace obrazů a uměleckých děl na papíře. Texty napsali zkušení restaurátoři z Národní galerie Praha – Adam Pokorný a Jarmila Franková.
Vlastníci a správci sbírek zapsaných v centrální evidenci na MK ČR si mohou po předchozí telefonické domluvě (T: 224 301 163) publikaci zdarma vyzvednout v Metodickém centru pro muzea výtvarného umění ve Veletržním paláci, Praha 7.
Podporujeme mobilitu sbírek: Cesta vpřed pro evropská muzea
Překlad metodického manuálu k mobilitě sbírek, který vydala Finská národní galerie v roce 2010 jako výsledek práce pracovní skupiny v rámci evropského grantového projektu Mobilita sbírek 2.0, půjčování v Evropě ve 21. století.
Bezpečnost muzejních sbírek – metodika Národní galerie v Praze
Metodické materiály, které souhrnně rozpracovávají všechny oblasti a základní bezpečnostní pravidla pro ochranu muzejních sbírek, jsou jedním z výstupů rozsáhlého projektu Národní galerie v Praze s názvem: „Modernizace bezpečnostních systémů v prostředí muzea / galerie“. Tento projekt se realizoval v letech 2009-2011 díky významné dotaci z Finančních mechanizmů Norska a MK ČR. Odborným partnerem projektu NG bylo Norské ředitelství pro kulturní dědictví (Riksantikvar). Vlastní metodika je složena ze dvou částí, které se vzájemně doplňují.
Manuál bezpečnosti sbírek (PDF) – popisuje základní principy a postupy při návrhu integrovaného bezpečnostního systému a jeho technické a technologické části včetně dopadů této změny do ekonomiky organizace, jejího systému řízení, publicity a dalších činností.
Vzdělávací modul (PDF) – je souhrnem praktických návodů a cvičení pro pracovníky muzeí umění v oblasti bezpečnosti sbírek. Obsahuje sedm kapitol, které komentují, doplňují a rozvíjejí obsah Manuálu bezpečnosti sbírek
Citace podle normy ISO 690:2011 a generátor citací
Možnosti utváření bibliografické citace pomocí generátoru citací a upozornění na rozhovor s autorem projektu Citace.com Martinem Krčálem v elektronickém časopise o informační společnosti IKAROS.
Kurátoři i galerijní knihovníci se při své publikační činnosti nebo správě knihovních fondů často potýkají s otázkou vytváření správných odkazů a citování odborné literatury. V univerzitní a knihovnické informační sféře jsou však již dlouho k dispozici nástroje, které usnadňují práci nejen odborníkům a studentům, ale i laikům.
Jedním z těchto nástrojů je i projekt Bibliografické citace vzešlý z prostředí filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně - Citace.com - citovat je snadné, který je dostupný na adrese: www.citace.com. Stránka obsahuje vedle návodů na správné utváření citování a komentářů k problematice i generátor citací podle aktuální citační normy ISO 690:2011. Knihovnám pak systém nabízí implementaci citace do jejich katalogů a dalších systémů.
V rámci systému můžete na základě zadaného ISBN čísla knihy či jiné publikace snadno dohledat potřebnou citaci. Pro tuto službu čerpá citační software z informačních zdrojů Masarykovy univerzity v Brně, Vysokého učení technického v Brně a serveru Kongresové knihovny Library of Congress.
Je to velmi užitečný nástroj, který kurátorům u další galerijním pracovníkům usnadní práci. Podrobnosti o funkcích citačního softwaru naleznete i v elektronickém časopisu o informační společnosti IKAROS, kde je rozhovor s autorem projektu citace.com Martinem Krčálem, který doporučujeme také vaší pozornosti.
Zdroj: www.ikaros.cz