Knihovna
Národní galerie v Praze uchovává ve svém fondu významnou sbírku, kterou
tvoří rozsáhlý soubor katalogů českých i zahraničních aukčních domů.
Aukční katalogy patří k jedinečným dokumentům v galerijní knižní kolekci, neboť jsou cenným pramenem pro výzkum proveniencí sbírek soukromých sběratelů i institucí a představují důležitý zdroj informací o dějinách a ekonomických aspektech uměleckého trhu. Nyní bylo dokončeno odborné zpracování této sbírky a záznamy aukčních katalogů je tak možno vyhledávat v online katalogu knihovny. V nejbližší době se také počítá s digitalizací této části fondu, a to konkrétně se zpracováním aukčních katalogů z historického fondu. Soubor aukčních katalogů ve fondu knihovny NGP se skládá ze 7 500 svazků zahrnujících časové období od konce 18. století do současnosti. K nejstarším exemplářům se řadí katalog aukce sbírky zesnulého Louise Jeana Françoise Colleta (1722–1787) z roku 1787: Catalogue de tableaux des écoles d’Italie, de Flandres et de France dessins précieux, montés non montés des trois écoles, estampes, dont prefque l’oeuvre de labelle, terres cuites, figures de bronze, de marbre, de plomb, porcelaines, tabatieres, médailles antiques et modernes formant le Cabinet de feu M. Collet (Paris 1787, sign. AA243).
Více naleznete v katalogu knihovny NGP.