J&T Banka jako první soukromá firma v Česku předává svou uměleckou sbírku veřejné instituci. Sbírka Magnus Art zahrnuje soubor děl 28 laureátů Ceny Jindřicha Chalupeckého, toto ocenění se od roku 1990 každoročně uděluje mladým českým umělcům. Sbírka bude od příštího roku postupně představována veřejnosti v prostorách Veletržního paláce.
Magnus Art mapuje více než 30 let českého současného umění
Sbírka Magnus Art vznikala postupně od roku 2014, přičemž vodítkem nových akvizic byla právě Cena Jindřicha Chalupeckého. Ta každoročně oceňuje mladé umělce a umělkyně za inovativní přístup k tvorbě. V kolekci jsou zařazena díla laureátů CJCH od počátku 90. let až do roku 2018, najdeme v ní tedy umělecká díla od autorů a autorek jako Jiří Černický, Lukáš Rittstein, Eva Koťátková, Martin Kohout či Kateřina Šedá. Nyní tato cenná sbírka přechází do rukou Národní galerie Praha.
„Firemní mecenášství v oblasti umění u nás není běžné. Své sbírky obvykle věnují galeriím spíše jednotlivci než firmy. Už od počátku se s námi pojí jakési pionýrství, a tak věříme, že i tentokrát inspirujeme další soukromé společnosti, aby nás následovaly. Je to jeden z dalších způsobů, jak může soukromý sektor podpořit tuzemskou kulturu,“ říká Štěpán Ašer, generální ředitel J&T Banky, který u zrodu sbírky Magnus Art stál.
Jejím převzetím však tento příběh nekončí. „Velmi si vážíme tohoto velkorysého daru a příležitosti sbírku převzít. Díla ze sbírky Magnus Art jsou důležitým doplněním umění posledních třiceti let, které ve fondu NGP chybí nejvíce. Jedná se navíc o díla špičková, která budou autory dobře reprezentovat,“ dodává Alicja Knast, generální ředitelka Národní galerie Praha. A současně avizuje, že některé z těchto nově převzatých prací budou veřejnosti představeny ve Veletržním paláci na podzim roku 2025, kdy rozšíří sbírkovou expozici 1939–2021: Konec černobílé doby. Od září téhož roku proběhne ve Veletržním paláci i výstava děl aktuálních laureátů Ceny Jindřicha Chalupeckého.
Potenciál mladého českého umění
Podle znaleckého posudku činí aktuální hodnota sbírky 17 860 000 Kč, zatímco celková pořizovací cena děl byla 11 762 455 Kč. „Sbírka Magnus Art nebyla nikdy zamýšlena jako investiční sbírka. Vždy jsme věděli, že její hodnota tkví především v její celistvosti a schopnosti ilustrovat vývoj mladého českého umění ve zlomovém období pro naši kulturu i společnost. To, jak výrazně vzrostla i její finanční hodnota, jen dokládá ohromný potenciál mladého českého umění,“ vysvětluje Valérie Horváth, art specialistka J&T Banky s tím, že si české umění zaslouží pozornost nejen širší veřejnosti, ale i investorů.
Michal Novotný, ředitel Sbírky umění po roce 1945 v NGP, k tomuto daru říká: "Sbírka je uzavřeným celkem, na kterém lze velmi dobře ilustrovat proměny českého umění v letech 1990 až 2018. Výstava laureátů a Cena Jindřicha Chalupeckého byla a je určujícím prvkem pro diskuse o povaze současného umění v Čechách. Soubor zároveň doplňuje i několik zásadních autorů, jako jsou například David Černý nebo Tomáš Vaněk, kteří prozatím ve sbírkách NGP vůbec zastoupeni nebyli."
Sbírka umění Magnus Art
J&T Banka vybudovala vlastní sbírku současného umění složenou z děl 28 laureátů Ceny Jindřicha Chalupeckého od roku 1990 až do roku 2018. Obsahuje více než třicet děl nebo sérií, na kterých představuje vývoj mladého porevolučního umění.
Více informací o sbírce Magnus Art lze zjistit na webu magnusart.cz
Cena Jindřicha Chalupeckého
Cena Jindřicha Chalupeckého vznikla v roce 1990 z iniciativy Václava Havla, Jiřího Koláře a Theodora Pištěka a nese jméno významného českého teoretika a kritika výtvarného umění Jindřicha Chalupeckého (1910–1990). Je určena mladým umělcům a umělkyním, kteří působí v České republice a současně přinášejí inovativní přístupy a přispívají k rozvoji současného umění. Cena taktéž připomíná Chalupeckého celoživotní snahu podporovat nekonformní umění v Česku a zachovat kontinuitu s evropskou výtvarnou kulturou.
O Národní galerii Praha
Národní galerie Praha (NGP) je nejstarší kulturní instituce s největší sbírkou umění v České republice, spravující přes 400 000 děl a sedm působivých historických budov. V NGP pracuje tým více než dvou set lidí s jedinečným know-how. Historie NGP sahá až do počátku 17. století, do doby vlády císaře Rudolfa II. Současný název Národní galerie Praha přijala po druhé světové válce. V loňském roce ji navštívilo přes 430 000 hostů. Kromě krátkodobých výstav vystavuje NGP umění také v sedmi stálých sbírkových expozicích v Klášteře sv. Anežky České, Šternberském a Schwarzenberském paláci a ve Veletržním paláci. Některá díla ze sbírky Magnus Art budou postupně začleněna do expozice současného umění 1939–2021: Konec černobílé doby, která se nachází ve 2. patře Veletržního paláce.
1—1 / 4