Umělecké střevo

Soutěž Máš umělecké střevo je určena žákům středních škol a gymnázií od 14 do 19 let se zájmem o výtvarné umění. Zkušenosti v oblasti umění nejsou třeba.

Cílem soutěže je nabídnout mladým lidem možnost uplatnit své tvůrčí schopnosti a zájmy a pracovat společně na delším projektu, kterým mohou oslovit své okolí.

Celorepublikovou soutěž Máš umělecké střevo? v roce 2015 pořádala Moravská galerie v Brně, Centrum současného umění DOX a Národní galerie v Praze ve spolupráci s Cenou Jindřicha Chalupeckého.

 

Letošní téma
Pro letošní ročník jsme vybrali téma nazvané Portrét vs. autoportrét, které se zaměří na podoby současného uměleckého portrétu nebo autoportrétu. Vnímáme toto téma jako vysoce aktuální (v době nejrůznějších technologií, facebooku, mobilních „selfies“ apod.) a chceme nabídnout studentům možnost zamyslet se nad smyslem a podobami těchto fenoménů.

Letošní téma se věnuje současným způsobům zachycení lidské osobnosti. Zobrazí osobnost člověka lépe malba, fotografie, video nebo třeba performance? Nebo stačí selfie? Facebookový profil?Da Vinciho Mona Lisa nebo autoportrét Andyho Warholla? Fotografie tváří od Mana Raye nebo Duchampův převlek za ženu? Autoportéty van Gogha nebo videa Mariny Abramovič? Goyův nebo Picassův autoportrét? Vytvořte libovolnou technikou dílo, které nejlépe zachytí vaši, nebo vámi vybranou osobnost. Zachyťte tvář, tělo, charakter, vlastnosti.

Kdy?
Soutěž probíhá v období od září 2015 do května 2016. Skupiny se mohou závazně přihlašovat do 15. listopadu 2015.

Jak na to?
Bližší informace naleznete na:

www.umeleckestrevo.cz

www.facebook.com/umeleckestrevo

Kontakt: 

Monika Sybolová
Národní galerie v Praze
Salmovský palác

umeleckestrevo@ngprague.cz

 

 

Související fotografie
Programy pro školy

Program následujících 7 dní